Borelioza objawia się uszkodzeniem trzustki

trzustka - schematyczny rysunek na białym tle

Borelioza objawia się uszkodzeniem trzustki

Przypadek boreliozy, która objawiła się uszkodzeniem trzustki u 49-letniego dotychczas zdrowego mężczyzny.

W opisanym przypadku mężczyzna cierpiał na powtarzający się ból brzucha przez 4 tygodnie, gorączka, pojawiły się zmiany skórne, w badaniach biologicznych i radiologicznych wykazano nieprawidłowości w trzustce. Mężczyzna nie był alkoholikiem. Nie skarżył się wcześniej na żadne choroby.

Wyniki, w tym białko C-reaktywne (CRP), lipaza, ocena wątroby były prawidłowe, podobnie jak tomografia komputerowa jamy brzusznej ze wzmocnieniem kontrastowym (CT). Podano przeciwbólowo nefopam i paracetamol, a pacjent został wypisany ze szpitala. Tydzień później pacjent zwrócił. Zaobserwowano łuszczącą się zmianę skórną. Wykonano gastroskopię, kolonoskopię, inne badania TK jamy brzusznej i testy. Stwierdzono podwyższenie biomarkerów stanu zapalnego (CRP: 180 mg/L i hiperleukocytoza: 13,3 G/L) bez innych nieprawidłowości. Badania endoskopowe i tomografia komputerowa jamy brzusznej były prawidłowe. Zdezorientowani lekarze wypisali pacjenta bez leczenia.

Za trzecim razem pacjent został przyjęty na oddział ratunkowy z powodu nawrotu bólu brzucha. W badaniu klinicznym stwierdzono stabilność hemodynamiczną, ból brzucha w lewym podżebrzu związany z wrzodziejącą i nieprogresywną zmianą skórną w tej samej okolicy. CRP 86 mg / L, prokalcytonina < 0,2 ng / ml, leukocyty 9,5 G / L), wysoki poziom lipazy na poziomie 1714 IU / L bez nieprawidłowości wątrobowokomórkowych. Trzecie badanie TK jamy brzusznej ujawniło martwicę trzustki z torbielą rzekomą (6 cm) w ogonie trzustki, w kontakcie z wnęką śledziony i tylną ścianą żołądka. Pacjenta hospitalizowano na Oddziale Intensywnej Terapii z rozpoznaniem zapalenia trzustki.

Biorąc pod uwagę zmiany skórne pacjenta i wywiad, postawiono diagnozę boreliozy. Wynik badania serologicznego w kierunku boreliozy był silnie dodatni w klasie IgM i został potwierdzony metodą Western Blot. Pacjent był leczony ceftriaksonem w połączeniu ze skuteczną terapią przeciwbólową. Po 3 tygodniach wypisano go.

Grafika zachvanstone8Pixabay

Springer link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *