Chorzy z PTLDS (zespół po boreliozie) mają trwałe zmiany w mózgu

obrazowanie mózgu metodą MRI, kolejne przekroje badanego mózgu

Chorzy z PTLDS (zespół po boreliozie) mają trwałe zmiany w mózgu

U chorych, w przeciwieństwie do osób zdrowych, w badaniu wykazano niezwykłą aktywność w płacie czołowym mózgu, obszarze odpowiedzialnym za zadania poznawcze, takie jak przywoływanie pamięci i koncentracja.

W badaniu z wykorzystaniem specjalistycznych technik obrazowania naukowcy z Johns Hopkins Medicine donoszą o znalezionych charakterystycznych zmianach w istocie białej i tkankach mózgu osób cierpiących na Post Treatment Lyme Disease Syndrome.
Stan ten dotyka – jak się dziś twierdzi – od 10% do 20% chorych na boreliozę. Są to osoby, u których przeprowadzono standardowe leczenie, a następnie nie znaleziono w testach laboratoryjnych potwierdzenia utrzymywania się boreliozy. A mimo to te osoby wciąż cierpią na często ciężkie, fizyczne objawy choroby.
W omawianym badaniu przetestowano za pomocą rezonansu magnetycznego 12 pacjentów poboreliozowych i dla porównania 18 zdrowych osób. Uczestnicy zostali poproszeni o zapamiętanie i zapamiętanie wielkich i małych liter, a także kolejności alfabetycznej wielu liter.
Chorzy w przeciwieństwie do osób zdrowych mieli niezwykłą aktywność w płacie czołowym, obszarze mózgu odpowiedzialnym za zadania poznawcze, takie jak przywoływanie pamięci i koncentracja. Istota biała ma kluczowe znaczenie dla przemieszczania informacji w mózgu, działa jak – jak czytamy w artykule – tory kolejowe, które pomagają dostarczać informacje do zajezdni czyli istoty szarej.
Pacjenci boreliozowi potrzebowali znacząco więcej czasu na wykonanie zadań.
Badania Instytutu Hopkinsa mogą w przyszłości pomóc w wyjaśnieniu podstawowych mechanizmów i potencjalnych celów terapeutycznych w neuroboreliozie. Badania mogą przydać się w ustalaniu strategii leczenia innych chorób przewlekłych związanych z infekcjami, w tym long-COVID i zespołu przewlekłego zmęczenia.
Zdjęcie z publikacji, a strzałkami oznaczona jest aktywność mózgów pacjentów boreliozowych.
Link do publikacji / neurosciencenews.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *