Czy kleszcze mogą przenosić SARS-CoV-2?

Kleszcz na tle zielonego liścia

Czy kleszcze mogą przenosić SARS-CoV-2?

Czy w wyniku przenoszenia wirusów pomiędzy gatunkami może się zdarzyć, że kleszcze będą przenosić SARS-CoV-2. Fantastyka?

Ciężkie zakażenie koronawirusem typu 2 ostrego zespołu oddechowego (SARS-CoV-2) u ludzi jest często uważane za zakażenie odzwierzęce, które ma swój początek u nietoperzy. Ostatnio odkryto, że populacja jelenia wirginijskiego (Odocoileus virginianus) w USA została zarażona SARS-CoV-2. Prawdopodobnie to człowiek przeniósł wirus na jelenie.
 
Stwierdzono też w badaniach laboratoryjnych, że myszy jeleniowate (Peromyscus maniculatus) mogą być zakażone SARS-CoV-2. Nie wiadomo, czy w naturze myszy te lub inne mogły zostać zainfekowane. Niektóre dane wskazują, że wariant omikronowy mógł w rzeczywistości pochodzić z myszy, a nie z ludzi.
 
Kleszcze Ixodes scapularis (znane również jako kleszcze jelenie lub kleszcze czarnonogie) często żerują na myszach, również jelenich. Przenikanie wirusa między kolejnymi gatunkami, może, teoretycznie, sprawić, że ten rodzaj kleszczy będzie podatny na zakażenie SARS- CoV-2.
 
Te teoretyczne rozważania na szczęście dążą w stronę wniosków, że przenoszenie w ten sposób tego wirusa jest mało prawdopodobne. Autorzy publikacji wskazują, że podobne poszukiwania patogenów u wielbłądów nie wykazały niczego niepokojącego.
 
Chociaż znaleziono wiele innych wirusów w lub na kleszczach, żaden z nich nie był koronawirusem. Jak na razie jedynym gatunkiem kleszczy Ixodes, o którym wiadomo, że potencjalnie przenoszą koronawirusa, jest Ixodes uriae (na podstawie badania kleszczy zebranych w Norwegii).
 
O ile jednak przeniesienie przez krew nie wydaje się bardzo prawdopodobne, o tyle nie jest jasne, czy transmisja mechaniczna nie byłaby groźna. Czyli czy zwykły kontakt z kleszczem (dotknięcie zmiażdżonego lub nawet nienaruszonego kleszcza) nie byłby niebezpieczny? To pozostaje kwestią otwartą i naukowcy stawiają wniosek, że wymaga dalszych badań.
 
Link / amjmed.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *