Co trzeci kleszcz w Polsce północnej zaraża chorobą odkleszczową

Duży kleszcz o czerwonym, płaskim odwłoku, z czarną kropką przy głowie i wyrazistymi odnóżami na tle skóry ludzkiej

Co trzeci kleszcz w Polsce północnej zaraża chorobą odkleszczową

Biolodzy z Mazur przebadali kleszcze w Polsce północnej. Wiosną 2018 r. zebrano kleszcze dwóch gatunków i zbadano na okoliczność przenoszenia różnych patogenów.

Z badania wynika, że co trzeci kleszcz w Polsce północnej może zarażać chorobą odkleszczową. Łącznie zarażonych było 38,3% kleszczy (z czego 34,6% w gatunku I. ricinus i 48,6% w gatunku D. reticulatus).

14,9% zakażonych było Borrelia spp., 10,6% babesia spp. 17,7% Rickettsia spp. Nie wykryto w tym badaniu Anaplasma. Krętki borelii afzelii, B. garinii i B. burgdorferi s.s. wykryto tylko u kleszczy gatunku I. ricinus (20,2%).

Różnice w częstości infekcji Babesia spp. między I. ricinus (7,7%) a D. reticulatus (18,9%) nie były istotne. U obu gatunków kleszczy zidentyfikowano DNA psiej babeszji i venatorum. Babeszję microti wykryto u kleszczy D. reticulatus. Występowanie Rickettsia spp. była istotnie wyższe u D. reticulatus (37,8%) niż u I. ricinus (10,6%). Rickettsia raoultii zidentyfikowano tylko w D. reticulatus a Rickettsia helvetica w I. ricinus.

U 13% kleszczy dodatnich stwierdzono koinfekcje co najmniej dwoma patogenami.

I to naukowcy podkreślają we wnioskach – że istnieje ryzyko zakażenia kilkoma patogenami na raz i nie wolno tego ryzyka lekceważyć.

link / ncbi.nlm.nih.gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *