Pacjenci z boreliozą mają wyższy wskaźnik zaburzeń psychicznych

Sfotografowany z prawego profilu na tle miejskiego krajobrazu, krótko ostrzyżony, w brązowej koszulce mężczyzna, melancholijny, trzymający się lewą ręką za czoło, smutny

Pacjenci z boreliozą mają wyższy wskaźnik zaburzeń psychicznych

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Columbia University Irving Medical Center i Copenhagen Research Center for Mental Health, wykazało, że pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę z Lyme, mieli o 28% wyższy wskaźnik zaburzeń psychicznych i dwukrotnie częściej mieli próbował popełnić samobójstwo po zakażeniu niż osoby bez diagnozy boreliozy (Fallon, B.A., The American Journal of Psychiatry, tom 178, nr 10, 2021)..

W artykule przywołuje się historie pacjentów leczonych bezskutecznie z powodu zaburzeń psychicznych, a następnie, po postawieniu diagnozy o boreliozie – skutecznie leczonych z tych zaburzeń antybiotykami. W artykule wskazuje się, że nagłość wystąpienia zaburzeń psychicznych może być dla prowadzących pacjenta wskazówką, że nie chodzi o „zwykłą” depresję czy zaburzenia lękowe, a o chorobę wywołaną zakażeniem borelią.

Cytat z artykułu: „Nie można ignorować faktu, że drobnoustroje powodują wiele różnych objawów neuropsychiatrycznych. Z pewnością borelioza i inne choroby przenoszone przez kleszcze zajmują czołowe miejsca na tej liście”.

W artykule wspomina się o możliwości pogorszenia stanu pacjenta na skutek wdrożenia antybiotykoterapii czyli o efekcie Jarischa-Herxheimera.

Autor podaje też obserwację jednego z lekarzy, który zwrócił uwagę, że boreliozowcy mogą cierpieć na lęki nieco innego rodzaju niż osoby z innymi przyczynami zaburzeń lekowych. Te lęki są inne niż ataki paniki – bywają nader często stałe, nasilowe, nieprzerwane. Pisze się też o dodatkowych objawach jak nadwrażliwość na światło, a także stały ból oraz zmęczenie.

Zdjęcie Peggy und Marco Lachmann-AnkePixabay

 

link / ajp.psychiatryonline.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *