Światło czerwone może wspomagać leczenie bezsenności i choroby Alzheimera?

refleksy czerwonego światła

Światło czerwone może wspomagać leczenie bezsenności i choroby Alzheimera?

Jeśli światło czerwone ma zastosowane w medycynie estetycznej, czy można go używać w innych terapiach, np. w przypadku choroby Alzheimera?

Światło czerwone stosowane jest dziś dość powszechnie w medycynie estetycznej. Nawet w urządzeniach do użytku domowego znaleźć można różnego rodzaju przyrządy emitujące światło czerwone. Stosowanie terapii ze światłem czerwonym miejscowo na skórę może wpływać odmładzająco na skórę a już na pewno zatrzymywać efekt starzenia.

Przy takim działaniu naukowcy sprawdzili też, czy światło czerwone nie wpływa pozytywnie również na inne problemy zdrowotne.

Zaobserwowano, że w chorobach neurodegradacyjnych, takich jak choroba Alzheimera upośledzona jest odpowiedź współczulna. Z kolei w przypadkach przewlekłego zaburzenia bezsenności często towarzyszy aktywacja nerwów współczulnych.

Naukowcy więc założyli, że mikrokrążenie skórne odzwierciedla napięcie współczulne i postawili hipotezę, że podstawowe mikrokrążenie skórne w palcach, wykryte za pomocą laserowego przepływomierza Dopplera, różni się u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi chorobą Alzheimera oraz zaburzeniami snu.

Ponieważ terapia światłem jest jedną z terapii wspomagających Alzheimera i bezsenność, naukowcy zdecydowali się na eksperyment, w którym stosowali próbę krzyżową terapii światłem na oczy przez 12 tygodni – przy czym czerwone światło stosowano leczniczo, a zielone kontrolnie.

Sprawdzano, czy terapia światłem ma wpływ na mikrokrążenie skórne.

Okazało się, że czerwone światło ma znaczący wpływ przepływ płynów (m.in. krwi) przez naczynia w skórze.

Wnioski naukowców to sugestia, że perfuzja skórna jest użytecznym narzędziem do wykrywania dysfunkcji układu współczulnego u pacjentów z bezsennością i chorobą Alzheimera, a terapia światłem czerwonym jest potencjalnie użyteczna terapeutycznie i może wspomóc odwrócenie upośledzonej funkcji układu współczulnego u pacjentów z bezsennością i Alzheimerem.

Artykuł ten trafił na odkleszczowe.pl, ponieważ choroby odkleszczowe prawdopodobnie mogą wywoływać objawy przypominające chorobę Alzheimera lub inne neurodegradacyjne, a także bezsenność.

 

Zdjęcie Samuele SchiròPixabay

 

ncbi.nlm.nih.gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *