Czy w Grecji nie ma boreliozy?

Na plaży, na tle granatowego morza, widoczna mała biała wieżyczka ozdobiona powiewającą na wietrze grecką flagą

Czy w Grecji nie ma boreliozy?

W Grecji oficjalnie boreliozy do tej pory nie stwierdzano. Ostatnio greccy naukowcy dostrzegli problem w krajach ościennych, w których notowano zakażenia borelią różnych gatunków.

Zbadano więc greckich pacjentów podejrzanych o boreliozę. Zastosowano standardowe testy – ELISA i Western blot na gatunki Borrelia burgdorferi sensu lato. Znaleziono jednego pacjenta z pozytywnym wynikiem na Borrelia burgdorferi i dwóch pacjentów z pozytywnym wynikiem na przeciwciała IgG swoiste dla Borrelia afzelii.

Obaj pacjenci z B. afzelii cierpieli na objawy neurologiczne i nigdy nie podróżowali za granicę. Zatem po raz pierwszy dostarczono dowodów serologicznych na dwa przypadki autochtonicznej boreliozy w Grecji, prawdopodobnie wywołanej przez B. afzelii.

Autorzy piszą też, że należy podnieść świadomość na temat boreliozy wśród pracowników służby zdrowia i uczulić na poszukiwanie różnych gatunków borelii. Dodają też wniosek: prawdziwa podstawowa częstość występowania boreliozy w Grecji pozostaje nieznana.

Zdjęcie autorki.

 

ncbi.nlm.nih.gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *