Bartonelloza przyczyną postępującej utraty wzroku

Czarno-białe zdjęcie fragmentu kobiecej twarzy z widocznym jednym okiem, przy czym gałka oczna i kolorowa i wyraźnie przekrwiona

Bartonelloza przyczyną postępującej utraty wzroku

W opisanym przypadku 28-latka przez 4 miesiące traciła systematycznie wzrok. Dzięki biopsji mózgu zdiagnozowano i skutecznie wyleczono infekcję Bartonella henselae.

Jak piszą autorzy publikacji – objawy bartonellozy w obrębie układu nerwowego są rzadkie i obejmują:
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zapalenie siatkówki,
  • zapalenie mózgu
  • izolowane zapalenie nerwu wzrokowego.

W publikacji jako wektory zakażenia wskazuje się zwierzęta domowe (psy i koty) oraz muchy (określone jako piaskowe, co może również oznaczać końskie).

W opisanym przypadku 28-latka przez 4 miesiące traciła systematycznie wzrok. Utrata była postępująca, asymetryczna, obustronna i bezbolesna.

Kobieta w przeszłości chorowała na toczeń rumieniowaty układowy, przyjmując dużą dawkę prednizonu. MRI mózgu wykazało liczne zmiany wzmacniające kontrast, rozproszone po obustronnych półkulach mózgowych i móżdżku oraz pniu mózgu. Dzięki biopsji mózgu wykazano infekcję Bartonella henselae.
Pacjentce podano doksycyklinę i ryfampicynę i uzyskano poprawę widzenia oraz ustąpienie zmian, co potwierdzono w kontrolnym badaniu MRI mózgu.

Badacze sprawdzili literaturę naukową i takiego objawu bartonellozy nie znaleźli. Naukowcy zwracają więc uwagę, że lekarze winni rozważać możliwość infekcji bartonellą jako przyczyny mnogich ropni mózgu u pacjentów z obniżoną odpornością. „Należy zauważyć” czytamy dalej „że Bartonella może imitować inne infekcje ośrodkowego układu nerwowego, w tym toksoplazmozę, kryptokokozę, wągrzycę i gruźlicę. Wczesna identyfikacja ma kluczowe znaczenie, ponieważ szybkie leczenie może doprowadzić do całkowitego wyleczenia.”

Warto dodać informacje nt. możliwości przenoszenia bartonelloz przez kleszcze. W publikacji „Życie Weterynaryjne” z 2012 roku pisze się, że zakażenia bartonellą są wiązane również z kleszczami, acz wskazuje się, że nie zostało to udowodnione. W publikacji z 2010 wskazano jednakże, że dowody na przenoszenie bartonelloz przez kleszcze są, acz słabe. Z kolei w publikacji mikrobiologicznej z 2001 pisze się, że nawet 20 procent kleszczy może być nosicielami bartonelli oraz, że istnieje w związku z tym ryzyko przeniesienia jej na ludzi. W Medycynie Ogólnej i Naukach o Zdrowiu z 2010 pisze się o jednoczesnym występowaniu borelii i bartonelli u osób chorych na boreliozę. W polskiej publikacji z kwietnia 2021 opisano doświadczenie, w wyniku którego wykazano możliwość zakażenia B. henselae i B. schoenbuchensis kleszczy w ponad 60 procentach przypadków i nawet ponad 30% nimf. Wniosek z tej publikacji totransowarialne i transstadialne przenoszenie bartonelli sugeruje, że I. ricinus (kleszcz pospolity) może być potencjalnym wektorem dla trzech bakterii„.

Zdjęcie agnes from Pixabay

Cureus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *