Po pandemii ilość przypadków boreliozy w Polsce rośnie

Grafika w dominującym kolorze niebieskim, pokazująca siedzącą męską sylwetkę i studiującą jakieś dane z komputera, na tle wykresu symbolizującego wzrastające trendy w statystykach

Po pandemii ilość przypadków boreliozy w Polsce rośnie

Polska Agencja Prasowa podaje, że po pandemii ilość przypadków boreliozy w Polsce rośnie. W 2022 zanotowano ponad 17 tys. zachorowań i podwojoną ilość zachorowań na odkleszczowe zapalenie mózgu.

Cytowane przez Polską Agencję Prasową Porozumienie Pracowników Ochrony Zdrowia poinformowało, że po pandemii, tj. w 2022 roku ilość przypadków zachorowania na boreliozę w Polsce zwiększyła się do 17 tysięcy. W poprzednim roku zanotowano ponad 12 tysięcy przypadków. W pierwszym roku pandemii zanotowano nieznacznie więcej, bo prawie 13 tysięcy.

Według opracowania polskich biologów z ubiegłego roku, stosunkowo niewielka ilość zachorowań na boreliozę w latach 2020-2021, znacznie niższa niż notowane w poprzednich latach ilość, nie oznacza faktycznej mniejszej ilości przypadków. Polscy naukowcy w publikacji postawili tezę, że wykrywalność choroby w tych latach po prostu była znacznie gorsza niż przed pandemią, co – cytat – „będzie mieć katastrofalne skutki dla osób, które nie otrzymały leczenia w odpowiednim czasie”.

Zdjęcie Gerd AltmannPixabay

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *