Czy wierzyć pacjentom? Porada praktyka w sprawie boreliozy

Fragment tułowa osoby w kitlu lekarskim i białych lateksowych rękawiczkach

Czy wierzyć pacjentom? Porada praktyka w sprawie boreliozy

Lekarze nie powinni zakładać, że pacjent nie ma boreliozy z Lyme, jeśli nie widzą charakterystycznego rumienia skórnego w kształcie „byczego oka” – to opinia reumatologa.

Doktor Schutzer, reumatolog z Rutgers New Jersey Medical School, ma poradę dla lekarzy rodzinnych. Zwraca uwagę, że jeśli pacjent lekarza rodzinnego zgłasza się do niego po ugryzieniu kleszcza lub po prostu był/mieszka rejonie endemicznym dla boreliozy i czuje się chory, to taki pacjent powinien zostać potraktowany z całą uwagą.

Cytat: „(osoby ugryzione) powinny udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Lekarze nie powinni zakładać, że pacjent nie ma boreliozy z Lyme, jeśli nie widzą charakterystycznego rumienia skórnego w kształcie „byczego oka”. Lekarze rodzinni powinni wziąć pod uwagę historię pacjenta. Jeśli minęło kilka tygodni od narażenia na zakażenie, lekarze mogą zlecić badania krwi w celu wykrycia przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi. Jeśli zostanie wykryta choroba z Lyme, powinni rozpocząć leczenie antybiotykowe. W większości przypadków, wczesne rozpoczęcie leczenia pozwala na wyzdrowienie. W przypadku opóźnienia w leczeniu, pacjent jest narażony na rozwój późniejszych, bardziej poważnych objawów.

Żródło w linku poniżej.

news-medical.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *