Lekarz winien podchodzić do pacjentów z PTLDS ze współczuciem
Dr Jennifer Sotsky, psychiatra w Columbia University Irving Medical Center, pisze w swoim artykule w przeglądzie psychiatrycznym „Psychiatric Times” o współczuciu, które powinno cechować lekarza, do którego zgłasza się chory z podejrzenie boreliozy.
Dr Jennifer Sotsky, psychiatra w Columbia University Irving Medical Center, pisze w swoim artykule w przeglądzie psychiatrycznym „Psychiatric Times” w ten sposób:
„Borelioza jest rosnącym problemem zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych. Gdyby dostępny był czuły i niezawodny test aktywnej infekcji, wiele problemów związanych z diagnozą i leczeniem boreliozy zostałoby rozwiązanych. [Testy] to jest święty Graal, którego naukowcy wciąż poszukują. Należy pamiętać, że objawy syndromu poboreliozowego (np. zmęczenie, bóle głowy/ciała, trudności ze snem, obniżony nastrój, drażliwość, problemy z pamięcią) mogą w znacznym stopniu pokrywać się z objawami typowych zaburzeń psychicznych.
Podejście do leczenia powinno opierać się na przyczynie — uporczywej infekcji, czynnikach poinfekcyjnych lub innym bardziej prawdopodobnym rozpoznaniu. Gdy obecne są cechy psychiatryczne, opieka psychiatryczna powinna być zoptymalizowana, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zmniejszenia cierpienia i optymalnego wyniku. Jako klinicysta lekarz winien podchodzić do pacjentów z PTLDS lub przewlekłymi objawami boreliozy z pokorą i współczuciem, rozumiejąc, że wielu lekarzy takim pacjentom nie wierzyło. Lekarz [psychiatra] powinien wskazywać potrzebę wykonania dodatkowych badań, gdy jest to wskazane i leczyć objawy choroby za pomocą odpowiednio ukierunkowanych terapii.„
Zdjęcie Ulrike Mai z Pixabay
Psychiatric Times