Borelioza i koinfekcje leczone długoterminowo skojarzonymi antybiotykami i środkami przeciwpasożytniczymi
W zalinkowanej pracy autorzy opisują badanie, mające na celu wykazanie, że poważne neurologiczne deficyty motoryczne spowodowane chorobami odkleszczowymi kwalifikują się do długoterminowego skojarzonego leczenia antybiotykami i środkami przeciwpasożytniczymi.
W publikacji opisuje się historię leczenia 10 pacjentów z deficytami neurologicznymi, leczonych długoterminowo antybiotykami i środkami przeciwpasożytniczymi. Dobrano pacjentów, którzy spełniali następujące kryteria:
- neurologiczne porażenie kończyn ze stopniem niepełnosprawności
- badania serologiczne wskazujące na udział głównych drobnoustrojów przenoszonych przez kleszcze: Borrelia burgdorferi s.l., Babesia, Anaplasma, Bartonella;
- choroba trwająca dłużej niż 6 miesięcy z objawami takimi jak zmęczenie, ból i subiektywny deficyt funkcji poznawczych.
Dziesięciu pacjentów miało trudne do leczenia lub poważne deficyty motoryczne przed leczeniem w kontekście Borrelii (dwa przypadki), koinfekcji Borrelia-Babesia (cztery przypadki), Borrelia-Babesia-Anaplasma (dwa przypadki), Borrelia-Babesia-Anaplasma-Bartonella (jeden przypadek) i Babesia –Anaplasma (jeden przypadek). Od kilku miesięcy pięciu pacjentów poruszało się na wózkach inwalidzkich, a czterech chodziło o laskach.
W wyniku leczenia siedmiu pacjentów na 10 wykazało całkowitą remisję po średnio 4 cyklach ceftriaksonu. Trzech pacjentów wykazało początkową remisję, ale cierpiało na wtórne nawroty motoryczne oporne na leczenie.Wśród dziewięciu pacjentów z pozytywnym wynikiem serologicznym Borrelia leczenie dało całkowitą remisję w siedmiu przypadkach.
Jak czytamy we wnioskach: wyniki sugerują przydatność długotrwałego leczenia antybiotykami i lekami przeciwpasożytnimi u pacjentów z ciężkimi późnymi deficytami neurologicznymi spowodowanymi chorobami odkleszczowymi.