Gorączka Rocky Mountain przenoszona przez kleszcze samotnej gwiazdy, może być śmiertelna

Na zielonym liściu kleszcz koloru brązowego, z białą, przypominającą gwiazdę kropką po środku tułowia

Gorączka Rocky Mountain przenoszona przez kleszcze samotnej gwiazdy, może być śmiertelna

Gorączka Rocky Mountain, notowana głownie w Brazylii i przenoszona przez kleszcze samotnej gwiazdy, może być śmiertelna.

W czerwcu z powodu gorączki Rocky Mountain zmarły dwie znane osoby. Media całego świata pożegnały zmarłych po krótkiej i gwałtownej chorobie rajdowca Douglasa Costę i jego partnerkę, Marianę Giordano.Oboje zostali ugryzieni przez tego kleszcza, jedno po drugim, kobieta w dwóch miejscach przez tego samego kleszcza. Po około 5 dniach pojawiły się u obojga objawy zakażenia – wysoka gorączka, plamy na dłoniach i stopach, bóle stawów oraz silny ból głowy. Stan obojga się pogarszał, z domu trafili do szpitala. Tam zdecydowano o przeniesieniu Costy na intensywną terapię. Pierwsza zmarła Giordano. Kilka godzin później zmarł też Costa.

Oboje zostali zakażeni gorączką plamistą Gór Skalistych. Służby sanitarne Brazylii, w której miał miejsce ten tragiczny incydent, twierdzą, że szybka pomoc w przypadku wystąpienia pierwszych objawów może dać szansę uratowania życia i wyleczenia choroby.

Śmiertelność tej choroby może wynosić nawet 28 procent a to oznacza, że zgonem zagrożony jest nawet co 3-4 pogryziony przez Amblyomma sculptum.

Brazylia podaje, że w ciągu 3 lat zanotowano 160 przypadków gorączki.

Przy tak ogromnym zagrożeniu naukowcy od dawna starają się opracować szczepionkę przeciwko tej chorobie.

Gorączkę wywołuje jeden z gatunków rickettsii. W tej chwili jednak trwają prace mające na celu ograniczyć populację samego kleszcza. Prace wyglądają całkiem optymistycznie – w trakcie badań wymierało ponad 90% kleszczy.

Fotografia kleszcza samotnej gwiazdy – Amblyomma americanum z Wikipedii

Historia Costa/Giordano Badania nad szczepionką przeciwko kleszczom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *