Stwardnienie rozsiane a czynniki ryzyka
Czynniki genetyczne same w sobie nie są wystarczające – jak czytamy w publikacji – aby wywołać stwardnienie rozsiane. Rozwojowi SM może sprzyjać m.in. borelioza.
Chociaż dokładna przyczyna stwardnienia rozsianego jest nadal nieznana, coraz więcej dowodów sugeruje, że rozwój choroby jest wynikiem interakcji między osobami podatnymi genetycznie a środowiskiem, którego czynniki prowadzą do rozregulowania układu odpornościowego i zapalenia OUN – taki jest wstęp nowej publikacji poświęconej stwardnieniu rozsianemu.
O wpływie borelii na SM autorzy piszą tak: zarówno borelioza, jak i stwardnienie rozsiane są powiązane z nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną. Niektóre osoby chore na stwardnienie rozsiane zgłaszały w przeszłości boreliozę lub kontakt z kleszczami. Boreliozę z Lyme można błędnie zdiagnozować jako stwardnienie rozsiane, ponieważ w obu chorobach obserwuje się demielinizację.
Związek pomiędzy krętkami i stwardnieniem rozsianym sięga 1925 roku, kiedy Adams i wsp. przeprowadzili eksperyment, w którym rezusom zaszczepiono materiał z przypadków stwardnienia rozsianego. Kilka miesięcy później w płynie komorowym tych małp zaobserwowano krętki.