Antybiotykoterapia złożona skuteczna w leczeniu boreliozy – badanie na myszach

wiele różnych pudełek z antybiotykami, luźno ułożonych na półce

Antybiotykoterapia złożona skuteczna w leczeniu boreliozy – badanie na myszach

Antybiotykoterapia złożona w leczeniu boreliozy to wciąż kwestia budząca wiele sprzeczności w świecie nauki. Dowody na jej skuteczność określane są jako niewystarczające, choć np. w zaleceniach leczenia neuroboreliozy w Niemczech wspomina się o możliwości leczenia chorych właśnie w ten sposób.

Lekarzom przyda się więc być może najnowsza publikacja, pokazująca że w badaniu na myszach złożona antybiotykoterapia okazała się skuteczniejsza niż monoterapia.

W streszczeniu czytamy m.in.:inne organizmy wywołujące trwałe infekcje, takie jak M. tuberculosis, można wyeliminować stosując kombinację terapii, a nie monoterapię. Grupa leków zatwierdzonych przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), w przypadku których wcześniej wykazano skuteczność przeciwko krętkom b. burgdorferi in vitro, stosowano w monoterapii lub w w sposób złożony u myszy zakażonych borrelią. Do oceny skuteczności leczenia zakażonych myszy zastosowano różne metody wykrywania, w tym hodowlę, ksenodiagnostykę i techniki molekularne. Żadna z monoterapii nie wyeliminowała uporczywego zakażenia.
Jednakże 4 podwójne kombinacje antybiotyków tj.:
  • doksycyklina + ceftriakson, dapson + ryfampicyna,
  • dapson + klofazymina, doksycyklina + cefotaksym
3 potrójne kombinacje
  • doksycyklina + ceftriakson + karbomycyna,
  • doksycyklina + cefotaksym + loratadyna,
  • dapson + ryfampicyna + klofazymina

wyeliminowały uporczywe zakażenie.

Wyniki te sugerują – jak piszą dalej autorzy – że w badaniach przedklinicznych należy rozważyć terapię skojarzoną dotyczącą leczenia boreliozy u ludzi.

 

frontiersin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *