Borelioza ma tysiące lat. Ötzi czyli historia człowieka z lodu

Dwóch mężczyzn przykucających w pobliżu szczątków człowieka, odkrytych w lodowców w górach

Borelioza ma tysiące lat. Ötzi czyli historia człowieka z lodu

Ötzi z Lodu – co wiemy o najstarszym znanym przypadku boreliozy?

Ötzi z Lodu i jego pierwsze zdjęcie. Fotografia zrobiona wkrótce po znalezieniu szczątków Ötziego przedstawia zmumifikowane ciało anonimowego mieszkańca włoskich Alp sprzed 5,3 tys. lat. Co o nim wiemy?

Mężczyzna miał około 40-stki, był przeciętnego, jak na swoje czasy, wzrostu (~160 cm)i ważył niezbyt dużo, bo zaledwie ok 50 kilogramów. Wiemy, że był bardzo schorowany, a wieloletnia borelioza zniszczyła mu stawy i przyczyniła się też do pozostałych dolegliwości w tym poważnych problemów gastrycznych. Cierpiał na nietolerancję laktozy – co u naszych przodków było standardem (to tolerancja laktozy była wyjątkiem, nie odwrotnie).

Borelioza jest z nami od tysiącleci. Na pewno nie ona była przyczyną śmierci Ötziego, którego ciało odnaleziono ze śladami poważnych urazów, sugerujących wypadek w górach. Ponad 40 lat po odnalezieniu ciała mężczyzny stwierdzono jednak, że przyczyną śmierci był kawałek drewna o zaostrzonym grocie. Mówiąc wprost: Ötzi został zamordowany. Morderca/-y strzelił/-li mu z łuku w plecy a dobił/-li rozbijając mu czaszkę.

Zdjęcie z publikacji

livescience.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *