Guzy nadnerczy po boreliozie? Historia pacjenta

Guzy nadnerczy po boreliozie? Historia pacjenta

Ciekawa historia pacjenta z guzami nadnerczy po boreliozie, opisana przez lekarkę w New York Times.

61-latek trafił do lekarza w następstwie upadku. Potłukł się na schodach, zdarł skórę z przedramion i był dziwnie słaby. W szpitalu okazało się, że problemów jest więcej: mięśnie prawego uda w ogóle nie pracowały i skóra na nim była zdrętwiała. Parametry chemiczne krwi były nieodpowiednie – poziom potasu był niebezpiecznie niski. W wywiadzie pojawiło się podejrzenie boreliozy – mężczyzna mieszkał przy lesie i chyba – chyba! – miał dziwną wysypkę. Badanie krwi i nakłucie lędźwiowe potwierdziły boreliozę.

Wdrożono standardowe leczenie antybiotykami  i od tego momentu powinno być lepiej. Jednak samopoczucie mężczyzny wciąż było złe. Ślady po upadku ze schodów nie goiły się. Mężczyzna był wciąż zmęczony. Zaczął tyć. Spał po 12-14 godzin. Ciśnienie, dotychczas regulowane jednym prostym lekiem, wymknęło się spod kontroli. Pojawiła się dziwna masa w nadnerczu, odkryta przypadkowo podczas badania TK. .

Badanie u endokrynologa przyniosło diagnozę – zespół Cushinga. Nie, to nie borelioza – stwierdził lekarz. Objawy zresztą były książkowe.  Endokrynolog jednak podejrzewał że może to być rak, bo objawy pojawiły się zbyt szybko, gwałtownie – a normalnie nasilają się latami. Ale guz nie wyglądał na raka, nie rósł.

Mimo to zdecydowano o przeprowadzeniu operacji i po usunięciu masy z nadnerczy pacjentowi z miejsca poprawiło się samopoczucie. Ku zaskoczeniu lekarzy badanie histopatologiczne potwierdziło raka. Ale nie stwierdzono przerzutów.

Pacjent znajdował się pod kontrolą przez 4,5 roku. Kolejne badania nie pokazywały żadnych nowych zmian i wydawało się, że chory jest w remisji. Ostatnie badanie pokazało nowy guz na kręgosłupie. Podczas leczenia chemią ujawniono kolejne zmiany

Lekarka, która napisała artykuł nie próbuje wyjaśniać dziwnego związku boreliozy z guzami. Możemy się tylko prywatnie i niefachowo zastanawiać, czy zakażenie krętkami były dla organizmu tak potężnym stresem, że zaczął wytwarzać guzy, czy może krętki implikowały wytwarzanie mas, czy może nie ma tu związku, a guzy po infekcji to tylko zbieg okoliczności.

Zdjęcie Tumisu z Pixabay

 

nytimes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *