Wpływ zakażenia babesią / babeszją na ciążę

Wpływ zakażenia babesią / babeszją na ciążę

Badacze, którzy opublikowali pracę nt. wpływu zakażenia babesią na ciąże sami zwracają uwagę na potężną niewiedzę w tym zakresie.

W abstrakcie publikacji czytamy, że świadomość, że Babesia spp., które mogą powodować choroby u ludzi, znacznie wzrasta. Babeszjoza przenoszona jest przez ukąszenie zarażonego kleszcza (Ixodes spp.), ale może zostać przeniesiona również w wyniku transfuzji zakażonej krwi  oraz z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży lub porodu.

Badacze opisują to tak, że pasożyty rozmnażają się w krwiobiegu i niszczą czerwone krwinki.

We wspomnianej publikacji była ocena wpływu Babesia microti na strukturę histologiczną łożyska. W doświadczeniu wykorzystano materiał histopatologiczny pobrany od ciężarnych szczurów zakażonych Babesia microti. Obrazy mikroskopowe łożysk oceniano za pomocą barwienia Mallory’ego i półcienkich skrawków wybarwionych błękitem metylenowym. Ponadto do wykrywania DNA pasożyta wykorzystano metodę FISH. Wykazano obecność piroplazm zarówno w naczyniach matki, jak i płodu.

Zakażenie Babesia microti spowodowało liczne zmiany, po których szczegółowy opis odsyłam fachowców do publikacji (a publikacja jest w komentarzach). Wyniki te = jak czytamy we wnioskach – wskazują, że Babesia może wpływać na przebieg ciąży i zachęcają do dalszych badań nad mechanizmem przenikania piroplazmy do komórek.

Autorami opisanej publikacji są polscy naukowcy z UM w Katowicach.

Zdjęcie Konstantin Kolosov z Pixabay

 

mdpi.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *