Babeszja (babesia)- strategie przetrwania w niesprzyjających warunkach

Zabawrione na fioletowo krwinki na białym tle

Babeszja (babesia) – strategie przetrwania w niesprzyjających warunkach

Nie tylko borelia ma strategie pozwalające na przetrwanie nawet w niesprzyjających warunkach – babeszja (babesia) również.

Obszerna publikacja z 2019 poświęcona jest własnie stretegiom babeszji (babesia). Autorzy piszą, że Babesia divergens ma zdolność do zajmowania czerwonych krwinek żywiciela różnych gatunków, a po przedostaniu się do krwiobiegu żywiciela do manipulowania składem populacji, aby umożliwić mu przetrwanie niesprzyjających warunków.

Po przetrwaniu „złych czasów” populacja pasożyta w optymalnych warunkach znów zwiększa swoją wielkość.

Ta zdolność sprawia, że w bankach krwi, pasożyty mogą przetrwać pomimo znacznych strat w początkowej liczbie. Po 24 godzinach przechowywania w temperaturze 4°C wykazano znaczną redukcję pasożytów w workach z krwią, która utrzymywała się przez cały okres przechowywania. Spadkowi temu towarzyszyła zmiana morfologii pasożytów, przy czym liczba zmienionych pasożytów rosła w trakcie przechowywania.

Zauważono – jak dalej czytamy w pracy – że żywotność pasożytów utrzymywała się przez 31 dni przechowywania w chłodni, z opóźnieniem w osiągnięciu wzrostu obserwowanego u pasożytów poddanych dłuższym okresom chłodzenia. Co ważne – jak akcentują autorzy – wyniki te pokazują, że nawet niewielka liczba pasożytów, które przetrwają w niekorzystnych warunkach, może doprowadzić do powstania dużych populacji pasożytów w stosunkowo krótkim czasie w sprzyjających warunkach.

 

 

ncbi.nlm.nih.gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *