Gorączka nawrotowa to nie borelioza

Na zielonym liściu kleszcz koloru brązowego, z białą, przypominającą gwiazdę kropką po środku tułowia

Gorączka nawrotowa to nie borelioza

Gdzie na świecie istnieje zagrożenie borelią i z jakimi chorobami się to wiąże? Gorączka nawrotowa – oto badanie poświęcone tej chorobie przenoszonej przez kleszcze.

Nie każdy rodzaj kleszcza przenosi konkretnie boreliozę. Nie każde zakażenie borelią to borelioza. Gorączka nawrotowa to poważny problem zdrowotny, który nie jest dość dobrze nagłośniony w naszym rejonie świata.

W nowej publikacji z Lancetu opisanych jest 29 gatunków gorączek nawrotowych RFGB na całym świecie. 27 powiązanych jest z 63 gatunkami kleszczy. 16 znanych jest z wywoływania infekcji u ludzi. Przyjęło się popularnie sądzić, że kleszcze miękkie przenoszą tę chorobą, ale znaleziono kilka gatunków kleszczy twardych, takich jak Rhipicephalus i Amblyomma które mogą być wektorami tych gorączek.

Co ważne – jak czytamy w artykule – wiele gatunków kleszczy z różnych miejsc geograficznych może przenosić ten sam gatunek RFGB – np. Borrelia miyamotoi został zidentyfikowany w gatynkach: Dermacentor silvarum, Haemaphysalis concinna, Haemaphysalis longicornis i I persulcatus.

Naukowcy stwierdzili, żę istnieją przypadki, w których zgłasza się współzakażenie RFGB oraz boreliozą u pojedynczych kleszczy. Naukowcy pokazują, że nie jest prawdą, że gorączki są przenoszone tylko przez określonych żywicieli i wektory w danym regionie geograficznym.

Opisane patogeny powodowały zakażenia u zwierząt dzikich, inne u zwierząt domowych, jeszcze kolejne – zakażenie człowieka.

Fotografia kleszcza samotnej gwiazdy – Amblyomma americanum z Wikipedii

Lancet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *